Odczulanie – co każdy alergik wiedzieć powinien?

odczulanieOdczulanie, zwane również immunoterapią swoistą to ostatnia deska ratunku dla wielu osób cierpiących na sezonowe lub co gorsza całoroczne alergie. Metoda ta pozwala na zwiększenie tolerancji pacjenta na alergen i w konsekwencji na trwałe pozbycie się choroby alergicznej na długi czas oraz powrót do pełnego zdrowia.

Czy odczulanie jest bezpieczne?

Zanim pacjent rozpocznie terapię odczulającą, musi przejść konsultację z lekarzem alergologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu i badań diagnostycznych zadecyduje, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia leczenia tą metodą, jak na przykład cukrzyca typu pierwszego, czy niewydolność sercowo-naczyniowa. Dzięki takim działaniom ryzyko jakichkolwiek komplikacji podczas odczulania jest naprawdę bardzo niskie.

Jak przebiega odczulanie?

Odczulanie polega na pozbyciu się alergii i towarzyszących jej dolegliwości, poprzez podawanie coraz to większych dawek alergenu choremu. Istnieją dwie metody odczulania (obie wysoce skuteczne): podskórna i podjęzykowa. W ramach tej pierwszej pacjent przyjmuje zastrzyki z alergenem, a w ramach drugiej metody – dostaje pod język krople lub tabletki z odpowiednią dawką alergenu. Terapia odczulająca to długotrwały proces, trwa z reguły kilka lat. Jednak efekty odczulania są zauważalne już po pierwszym sezonie stosowania jednej z powyższych metod.

Czy odczulanie pomaga?

Wiele osób zastanawia się czy odczulanie jest skuteczne i czy warto zdecydować się na tę metodę walki z alergią? Każdy dobry alergolog potwierdzi, że odczulanie, zwane również odwrażliwieniem organizmu to obecnie najskuteczniejszy sposób na przywrócenie alergikowi zdrowia i powrót do codziennego funkcjonowania. Odczulanie hamuje rozwój astmy, zmniejsza lub całkowicie likwiduje choroby alergiczne i tym samym ogranicza zażywanie leków antyalergicznych.

Jeśli cierpimy na choroby alergiczne, warto skorzystać z wiedzy oraz pomocy specjalistów i udać się do poradni alergologicznej. Zapraszamy do naszych gabinetów w Krakowie, gdzie doświadczeni alergolodzy od lat pomagają alergikom wyeliminować dokuczliwe alergie.