Badanie USG – podstawowe informacje dla pacjenta

badanie-usgUltrasonografia, zwana powszechnie badaniem USG obrazuje wnętrze naszego ciała, umożliwiając tym samym trafną diagnozę wielu chorób. Dzięki tej technice, lekarz może zobaczyć, czy kształt i rozmiar danych narządów pacjenta są prawidłowe, czy nie doszło do patologicznych zmian. Jak przygotować się do badania USG i czy jest ono całkowicie bezpieczne? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czy USG jest szkodliwe?

Czy badanie USG jest bezpieczne? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Podkreślmy więc, że badanie USG brzucha, tarczycy, nerek, czy jakichkolwiek innych narządów wewnętrznych jest w 100% bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne (zwykle trwa zaledwie kilka, kilkanaście minut). USG nie wywołuje żadnych niepożądanych działań. W naszym gabinetach w Krakowie używamy nowoczesnych aparatów ultrasonograficznych, które obsługiwane są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Czy na USG trzeba być na czczo?

Pacjenci, którzy będą mieli badanie USG jamy brzusznej powinny powstrzymać się od spożywania posiłków na kilka godzin przed wizytą w gabinecie lekarskim. Może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o nie przyjmowanie pokarmów nawet na 12 godzin przed badaniem.

Z kolei w przypadku USG nerek, pacjent może zostać poproszony (około 60 minut przed badaniem) o wypicie kilku szklanek wody, aby pęcherz moczowy był bardziej widoczny. Z ogólnych wskazówek, warto również wprowadzić na 2-3 dni przed USG niskotłuszczową, lekkostrawną dietę.

Warto kontrolnie, raz na jakiś czas (co 3-4 lata) wykonywać badania USG, szczególnie jamy brzusznej. Takie profilaktyczne działania pozwolą nam cieszyć się zdrowiem i szybko wykrywać ewentualne nieprawidłowości w naszym organizmie.