Odczulanie – na czym polega i czy ma sens?

odczulanie-alergiiAlergicy to grupa ludzi, dla których zwykły wiosenny spacer, czy przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu często kończy się dokuczliwymi dolegliwościami, takimi jak łzawienie oczu, duszności, czy nieżyt nosa. Wielu z nich, aby ukrócić swoje cierpienie za wskazaniem lekarza alergologa poddaje się immunoterapii, czyli odczulaniu, dzięki któremu organizm stopniowo uczy się tolerować dane alergeny.

Jak wygląda odczulanie dzieci?

W przypadku odczulania najmłodszych, dolna granica wieku wynosi 5 lat. Immunoterapia swoista u młodszych dzieci jest niewskazana. Specjalista wstrzykuje podskórnie dawkę alergenu, stopniowo zwiększając jego stężenie. Oczywiście wcześniej lekarz alergolog zleci odpowiednie badania diagnostyczne, które mogą zakwalifikować malucha do tej formy leczenia alergii. Odczulaniu warto poddawać zwłaszcza te dzieci, które mają alergie na jad owadów. Pierwsze efekty odczulania są zauważalne już po roku terapii.

Na czym polega odczulanie u dorosłych?

Jeśli chodzi o stosowanie odczulania u dorosłych alergików, tak naprawdę nie ma górnego limitu wieku - większe znaczenie ma tu stan zdrowia pacjenta. Silna astma, niedawno przebyty nowotwór, czy infekcje wykluczają z podjęcia tego typu leczenia. Seria podskórnych zastrzyków podawana jest dorosłym podobnie jak - dzieciom ze stopniowym zwiększaniem dawki alergenu. Im dłużej trwa kuracja, tym lepsze efekty możemy osiągnąć, musimy się nastawić na kilka lat leczenia.

Bądźmy świadomi, że skuteczne odczulanie ma miejsce tylko wtedy, gdy pacjent chętnie współpracuje z lekarzem, okazuje cierpliwość i systematycznie przyjmuje zalecane szczepionki. Częste wizyty w poradni alergologicznej są nieuniknione, jednak warto podjąć próbę walki z alergią, co w przyszłości znacząco podniesie jakość naszego codziennego funkcjonowania.

Serdecznie zapraszamy do naszej poradni w Krakowie wszystkich alergików chcących poddać się immunoterapii.