Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej – pytania i odpowiedzi

kwas-hialuronowyKwas hialuronowy jest niezwykle ceniony przez dermatologów estetycznych, w sposób naturalny występuje w naszym organizmie, dzięki czemu jest bezpieczny, a ponadto daje szybkie i zadowalające rezultaty. Klientki naszych krakowskich gabinetów bardzo często decydują się właśnie na zabiegi z kwasem hialuronowym. Poniżej zamieszczamy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tej substancji wraz z odpowiedziami naszych specjalistów.

Jak długo działa kwas hialuronowy?

Wiele pacjentek przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego zastanawia się, jak długo utrzymuje się efekt zastosowania tej cennej substancji? Kwas hialuronowy stopniowo zostaje wchłaniany przez organizm.

Trwałość efektów jest uzależniona od rodzaju danego preparatu, wieku pacjentki, prowadzonego trybu życia, a także od mimiki. Okolica, która została poddana zabiegowi również wpływa na długość działania. Kwasy hialuronowe mogą działać od 3 do nawet 24 miesięcy, zwykle efekt utrzymuje się przez 6-12 miesięcy.

Czy po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego można pić alkohol?

Spożywanie jakichkolwiek trunków po zabiegu powiększania ust, czy wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowym jest niewskazane zarówno na 48 godzin przed, jak i po wstrzyknięciu substancji, z tego względu, iż alkohol zmniejsza krzepliwość krwi. Natomiast zdecydowanie warto intensywnie nawadniać organizm, dostarczając mu przez kolejne dni ok 1,5 l płynów (najlepiej wody mineralnej).

Czy kwas hialuronowy szkodzi?

Lekarze medycyny estetycznej chętnie stosują kwas hialuronowy ze względu na jego wysokie bezpieczeństwo. Oczywiście zdarza się, że występują niewielkie skutki uboczne jego stosowania, jak małe siniaki, trądzik, opuchlizna, opryszczka, bądź świąd w miejscu iniekcji (czyli wkłucia), jednak w żaden sposób nie zagrażają one zdrowiu pacjentki.

Czy kwas hialuronowy może uczulać?

Kwas hialuronowy jest doskonale tolerowany przez ludzki organizm, u niektórych osób może on co prawda wywołać reakcję alergiczną, ale ryzyko uczelnia jest niezwykle niskie. Oczywiście osoby, które zmagają się z licznymi alergiami, mogą otrzymać próbę minimalnej dawki kwasu w celu właściwej oceny ryzyka.

Mamy nadzieję, że nasze odpowiedzi rozwiały wiele wątpliwości i dostarczyły Wam elementarnej wiedzy przed poddaniem się zabiegowi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. W razie dodatkowych pytań i niejasności warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.