fbpx

Czym zajmuje się dermatolog?

dermatologNie wszyscy zdają sobie sprawę, że skóra to największy narząd ludzkiego organizmu. Trądzik, łuszczyca, bielactwo, czy grzybica to tylko niektóre z chorób skórnych, które są problemem pacjentów odwiedzających gabinet dermatologiczny. Na czym dokładnie polega praca lekarza dermatologa i w jakich przypadkach warto złożyć mu wizytę.

Co to jest dermatologia?

Dermatologa to jedna z najważniejszych dziedzin medycyny, która bardzo dynamicznie rozwija się w ostatnich latach (zwłaszcza dermatologia estetyczna). Jej głównym przedmiotem zainteresowań jest przede wszystkim skóra człowieka. Sam termin dermatologia pochodzi z języka greckiego, gdzie derma znaczy skóra.

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, a także włosów i paznokci - zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Musi on posiadać także wiedzę z dziedziny alergologii oraz chorób zakaźnych. Najpopularniejsze dermatozy (czyli choroby skóry) to trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, łysienie, nadpotliwość, brodawki, alergie skórne, grzybice stóp i paznokci, nowotwory, AZS (atopowe zapalenie skóry), oraz zaburzenia barwnikowe.

Warto podkreślić, że dermatolog nie tylko leczy schorzenia skóry, ale również wykonuje zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej, których głównym celem jest poprawa wyglądu skóry pacjenta (np. depilacja laserowa, powiększanie ust i wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym).

Kiedy warto wybrać się do dermatologa?

Wskazaniem do wizyty u dermatologa są z pewnością niepokojące zmiany w znamionach skórnych (lub pojawienie się nowych), a także nadmierna potliwość, uporczywy świąd, wykwity skóry, owrzodzenia, łuszczenie się skóry, czy liczne wypryski. Jeśli podejrzewamy u siebie wystąpienie grzybicy lub wszawicy również powinniśmy zgłosić się do tego lekarza specjalisty. Dobry dermatolog dobierze skuteczne metody leczenia, które pomogą przywrócić nam zdrowie i dobrą kondycję skóry. W gabinecie dermatologicznym mile widziani są również pacjenci, którzy chcą pozbyć się blizn potrądzikowych, szpecących kurzajek, pieprzyków lub rozstępów, a także osoby zainteresowane redukcją zmarszczek, rozstępów lub cellulitu.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

W trakcie wizyty lekarz będzie chciał dokładnie obejrzeć naszą skórę – warto więc zadbać o odpowiednią higienę oraz nie nakładać kremów, balsamów ani kolorowych kosmetyków, dzięki czemu dermatolog będzie mógł bez przeszkód ocenić stan skóry. Warto również przypomnieć sobie o wcześniej przebytych chorobach/zabiegach i poinformować specjalistę o ewentualnie przyjmowanych lekach.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa?

Cena prywatnej wizyty u dermatologa waha się od 80 do 200 złotych (w zależności od regionu kraju oraz renomy miejsca). Konkretne zabiegi są zwykle płatne osobno (panuje tu duża rozpiętość cenowa w zależności od rodzaju zabiegu, jego częstotliwości i inwazyjności).

Zapraszamy serdecznie odwiedzin naszego Centrum Medycznego NOWOMED w Krakowie, gdzie pracują doświadczeni dermatolodzy z wieloletnim doświadczeniem i życzliwym podejściem do każdego pacjenta.