USG

USG Kraków Ruczaj - Centrum Medyczne NOWOMED - badania prywatne  rejestracja on-line 

usgBadania USG w CM Nowomed Kraków Ruczaj przeprowadzane są najnowszym japońskim ultrasonografem Hitachi Aloka Arietta v60 przez doświadczonego lekarza specjalistę. W zgodnej opinii fachowców kluczowym czynnikiem mającym wpływ na dokładność badania jest klasa aparatu USG - w/w urządzenie zapewnia precyzyjny obraz z największą ilością szczegółów anatomicznych. Lekarze wykonujący w naszej poradni badania ultrasonograficzne to uznani specjaliści cieszący się dobrą opinią zarówno w środowisku medycznym jak i wśród pacjentów. Ponieważ jest to badanie odpłatne nie jest wymagane skierowanie, a jedynie uprzednie zarejestrowanie się na wizytę prywatną.

USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym, nienarażającym pacjenta na żadne promieniowanie o czym najdobitniej świadczy fakt, że wykonuje się je także u płodu w łonie matki. Urządzenie emituje jedynie niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale dźwiękowe. Jedyną niedogodnością jest konieczność pokrycia badanego miejsca specjalnym żelem, który jest jednak natychmiast usuwany po zakończonym zabiegu. Część badań ultrasonograficznych wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania się, co pozwala uzyskać wyraźniejszy obraz (nie maskowany przez gazy jelitowe w przypadku np. usg jamy brzusznej) i dokładniejszą ocenę narządów. Jeżeli jest to możliwe zalecamy przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań USG.

Badania USG wykonywane w CM Nowomed Kraków Ruczaj:

 • USG jamy brzusznej (brzucha)

  usg-badaniePrzypominamy że korzystny wpływ na jakość diagnostyki USG jamy brzusznej i okolic miednicy ma wypełniony pęcherz moczowy oraz brak gazów jelitowych. W związku z powyższym zaleca się wstrzymanie oddawania moczu oraz spożywania posiłku na pewien czas przed zabiegiem tj. jeżeli badanie ma być wykonywane rano należy zgłosić się na czczo lub min. 6 godz od ostatniego najlepiej lekkostrawnego posiłku (zalecamy też przyjęcie po posiłku preparatu typu Espumisan). Ponadto nie należy żuć gumy, palić papierosów, pić kawy czy napojów gazowanych.

 • USG piersi

  USG piersi jest badaniem profilaktycznym pozwalającym na wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych. Po ukończeniu 30-go roku życia powinno się je wykonywać regularnie. Badanie jest koniecznością w przypadku wystąpienia takich objawów jak ból w piersi, pojawienie się zmian wyczuwalnych przez dotyk czy wydzieliny z brodawki. Badania USG piersi nie należy utożsamiać z mammografią. Nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowywania się do zabiegu, jednak najkorzystniejszym terminem jest pierwsza połowa cyklu tj. między 3-tym a 15-tym dniem po miesiączce.

 • USG tarczycy

  Gruczoł tarczycy jest położony blisko powierzchni ciała co bardzo ułatwia jego diagnostykę USG. Dzięki USG tarczycy możemy łatwo wykryć zmiany strukturalne w gruczole (torbiele, guzki ) oraz jego wielkość, co nie zawsze jest możliwe podczas badania dotykie

 • USG ortopedyczne (stawów: kolana, barku, nadgarstka, biodra, łokcia itp.)

  USG ortopedyczne jest badaniem diagnostycznym ułatwiającym rozpoznanie i leczenie schorzeń narządów ruchu. Dzięki temu, że ultrasonograf umożliwia podgląd mięśni i stawów podczas ruchu możliwe jest właściwe zdiagnozowanie wielu jednostek chorobowych, które są niewykrywalne przy badaniu rentgenem czy tomografem. Zmiany patologiczne w tkankach miękkich, więzadłach, ścięgnach, chrząstkach jak np. wysięki w stanach zapalnych stawów, zmiany reumatoidalne, zwyrodnieniowe czy pourazowe są wyraźnie widoczne podczas badania USG. Szczególnym wskazaniem do badań jest pojawiająca się bolesność lub sztywność stawów. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do zabiegu poza zachowaniem elementarnych zasad higieny.

 • USG Dopplera - badanie wydolności żył i tętnic (badanie dopplerowskie – przepływu krwi)

  Badanie drożności naczyń krwionośnych (żył i tętnic) wykrywające blaszki miażdżycowe, zakrzepice, tętniaki i inne zmiany w świetle naczyń powodujące nieprawidłowy przepływ krwi. Profilaktyka chorób spowodowanych zatorami tj. zawałów serca czy udarów mózgu. Badanie dopplerowskie nie wymaga wcześniejszego przygotowania się.

 • USG dzieci, niemowląt (bioderek, przezciemiączkowe, jamy brzusznej)

  Badanie przezciemiączkowe USG u noworodków pozwala na wcześniejsze wykrycie wad rozwojowych układu nerwowego u dziecka. Wykonywane jest u niemowląt w wieku do kilkunastu miesięcy tj. do momentu zarośnięcia ciemiączka. Zazwyczaj jest badaniem profilaktycznym połączonym z badaniem bioderek i brzucha dziecka. Jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla małego pacjenta – nie wymaga też specjalnego wcześniejszego przygotowania.

 • USG jąder

 • USG nerek

 • USG prostaty

 • Elastografia

  Elastografia jest uzupełniającym badaniem ultrasonograficznym wykonywanym w przypadku wykrycia zmian podczas badania tkanek miękkich (np.: piersi, wątroby, tarczycy). Umożliwia precyzyjniejszą wstępną diagnostykę zmiany – dodatkowo ułatwia określenie miejsca gdzie konieczne jest pobranie biopsji. Jest to najnowsza technika badania USG wykorzystywana w najwyższej klasie urządzeniach.

 

specjalista-radiologlek. med. Kyriakos Sokratous

 • Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Ukończył Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Wydział Lekarski. Doświadczenie zawodowe zdobywał w ośrodkach radiologii w Łodzi – m.in. w Zakładzie Radiologii IV Szpitala Klinicznego i I Szpitala Klinicznego oraz w Dolnośląskim Ośrodku Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł specjalisty radiologa. Obecnie związany z Zakładem Diagnostyki Obrazowej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie. Posiada Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w sympozjach, konferencjach i szkoleniach praktycznych dotyczących wykonywania i opisywania badań ultrasonograficznych zarówno u dorosłych, dzieci jak i u niemowląt.

Sprawdź ceny badań USG ortopedycznych...

Zobacz gdzie znajduje się Centrum Medyczne NOWOMED Kraków Ruczaj...