Centrum Medyczne NOWOMED

ul. Zygmunta Miłkowskiego 3/6 

(Biurowiec Colosseum)

30-349 Kraków

Dermatolog

Alergolog

Ortopeda

Radiolog

Laryngolog

Chirurg

Internista

Immunolog

Psychiatra

Psychoterapeuta

Rejestracja

Cennik

Dermatologia

Alergologia

Dermatochirurgia

Badanie USG

Usuwanie pieprzyków kurzajek

Leczenie trądziku

Testy alergiczne i odczulanie

Badania laboratoryjne

Depilacja laserowa

Medycyna estetyczna

Rezerwacja

Cennik

Medycyna estetyczna

Depilacja laserowa

Laserowe zamykanie naczynek

Laserowe usuwanie znamion

Peeling chemiczny/medyczny

Powiększanie ust

Mezoterapia

Usuwanie zmarszczek

Konsultacje Specjalistów Cennik

Dermatologia Cennik badań i zabiegów

Alergologia Cennik badań i zabiegów

USG, badania ortopedyczne i laboratoryjne Cennik

Zabiegi laserowe Cennik

Medycyna Estetyczna Cennik

Odczulanie

Odczulanie NOWOMED Kraków Ruczaj

Odczulanie – na czym polega?

Odczulanie czyli immunoterapia swoista – jest najskuteczniejszą formą leczenia alergii i jedyną metodą terapii zwalczającą przyczyny choroby, a nie tylko jej objawy. Decyzję o zastosowania zabiegu odczulania podejmuje lekarz alergolog - na podstawie wyników testów alergologicznych i dodatkowych badań laboratoryjnych, które jednoznacznie wskażą antygen bądź antygeny odpowiedzialne za objawy alergii. U osób uczulonych na wiele alergenów skuteczność szczepionek jest niższa – dlatego przyjmuje się, że można maksymalnie odczulać 2-3 alergeny.
Testy alergiczne – więcej informacji...

Metody odczulania

Obecnie w odczulaniu stosuje się dwa rodzaje szczepionek – podskórne i podjęzykowe. Pierwsza metoda tj. szczepionki podskórne przynoszą zdecydowanie lepsze efekty – jednak w tym przypadku konieczne są regularne wizyty w gabinecie zabiegowym poradni alergologicznej. Pacjenci powinni pozostać w poradni przez około 30 min. po każdorazowym szczepieniu, w związku z ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznej – czyli gwałtownej reakcji organizmu na alergen podany w szczepionce, której zapobiec może personel medyczny. Natomiast odczulanie podjęzykowe stosowane jest sporadycznie, najczęściej u osób, które źle znoszą iniekcje. O długości terapii decyduje alergolog – zazwyczaj odczulanie trwa od 3 do 5 lat.

Czy odczulanie jest skuteczne?

Immunoterapia swoista (odczulanie) najlepsze efekty przynosi u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, pyłki roślin i roztocza, nie stosuje się jej u osób uczulonych na alergeny pokarmowe czy kontaktowe. Lepiej rokują też osoby młodsze - odczulanie dzieci daje wysoce zadowalające rezultaty. Odczulanie na alergeny pojawiające się sezonowo (np. pyłki roślin) zaczyna się odpowiednio wcześnie tak, aby dojść do dawki optymalnej przed okresem pylenia; na „niesezonowe" alergeny odczulać można przez okrągły rok. Sukces tej metody jest zależny nie tylko od doświadczenia alergologa, ale w dużej mierze zależy też od współpracy pacjenta – wymaga regularnego przestrzegania terminów wizyt, przedwczesne przerwanie terapii prowadzi do nawrotu objawów alergii. Leczenie alergii – więcej informacji...

Odczulanie - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do immunoterapii swoistej są niektóre choroby (immunologiczne, psychiczne, infekcje i inne), wiek chorego (poniżej 5-ciu i powyżej 50-ciu lat), ciąża, uczulenie na wiele alergenów z różnych grup, brak współpracy ze strony pacjenta i inne szczegółowe ustalone przez alergologa.
Zapraszamy do naszej poradni alergologicznej w Krakowie, gdzie doświadczeni lekarze pomogą Państwu wygrać walkę z alergią i powrócić do normalnego funkcjonowania.

Sprawdź jakie są ceny odczulania w CM Nowomed...

Zobacz jak dojechać do naszego Centrum...

 

Zaciekawił cię ten tekst? Masz do nas pytania? 

Skorzystaj z tego formularza:

 

Będzie nam miło jeśli udostępnisz ten wpis

na swojej tablicy: