Trychologia
Trychologia jest stosunkowo nową dziedziną z pogranicza nauk medycznych i estetycznych. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych ze skórą głowy i włosami, które występują coraz częściej niezależnie od płci i wieku. Trychologia ma na celu poprawę jakości skóry głowy i włosów.
Czym zajmuje się trychologia?
Trychologia zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń związanych ze skórą głowy i włosami. Mogą mieć one różnego rodzaju podłoże: infekcyjne, genetyczne, środowiskowe. Główne schorzenia, którymi zajmuje się trychologia to:
wypadanie włosów
łysienie
łupież
łuszczyca
łojotokowe zapalenie skóry głowy
atopowe zapalenie skóry
stany zapalne skóry głowy
grzybica skóry głowy
przetłuszczająca się skóra głowy
podrażnienia, swędzenie skóry głowy
suchość włosów
Kiedy udać się do trychologa?
Na wizytę trychologiczną warto wybrać się profilaktycznie. Nawet jeśli nie występują obecnie żadne niepokojące symptomy, podczas badania można poznać informacje na temat stanu skóry swojej głowy i włosów. Objawy, z którymi warto udać się do trychologa obejmują:
wypadanie włosów
słabe, łamliwe włosy
swędzenie, pieczenie skóry głowy
wypryski, łuska na skórze głowy
łupież
Badanie trychologiczne
Podstawą każdej wizyty u trychologa jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Na jego podstawie można wysnuć potencjalną diagnozę i ustalić plan leczenia. Ważne jest, aby w dniu wizyty nie myć głowy oraz nie nakładać na włosy kosmetyków. Badanie trychologiczne jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. W zależności od objawów może przebiegać inaczej.
Podstawowym badaniem stosowanym w trychologii jest trichoskopia. Polega na badaniu skóry głowy za pomocą sprzętu wyposażonego w mikrokamerę o 400- krotnym powiększeniu. Dostarcza ono wielu cennych informacji na temat stanu skóry głowy i włosów. Pozwala na określenie stanu naczyń krwionośnych, kondycji mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych oraz przerzedzeń.
Podczas badania może także zostać przeprowadzony trichogram, który polega na pobraniu około 100- 150 włosów wraz z cebulkami, które następnie są analizowane pod mikroskopem. W wielu przypadkach niezbędne może być przeprowadzenie badania mykologicznego, a także podstawowych badań laboratoryjnych.
Zabiegi wykorzystywane w trychologii
Leczenie dolegliwości związanych ze skórą głowy i włosami jest różne w zależności od przypadku. Ma na celu zniwelowanie objawów, ale także łagodzenie podrażnień, nawilżanie i oczyszczanie skóry głowy, pobudzanie krążenia. Najczęściej wykonywane procedury to:
peelingi
mezoterapia igłowa
zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego i fibryny
karboksyterapia