fbpx

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych

pani kremW Centrum Medycznym NOWOMED Kraków Ruczaj każdy zabieg chirurgicznego usunięcia znamion na skórze poprzedzony jest konsultacją lekarza dermatologa. Bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest podejrzenie zezłośliwienia znamienia. Usuwanie znamion na twarzy i ciele przeprowadzane jest w naszym gabinecie przez doświadczonego chirurga, który przed zabiegiem dokładnie omawia z pacjentem jego przebieg jak i zalecenia po zabiegu  np.: konieczność zmian opatrunku, zdjęcie szwów czy wizyt kontrolnych. Stosowane jest przeważnie znieczulenie miejscowe. Usunięty materiał jest poddawany badaniu histopatologicznemu.

Na wynik tego badania oczekujemy ok. 14 dni. Przez kilka dni po zabiegu zalecamy pacjentom unikania naciągania skóry w miejscu zabiegu, gwałtownych ruchów i moczenia opatrunku. Blizna bezpośrednio po zabiegu będzie widoczna, ale po pewnym czasie zblednie i zmniejszy się. Ważne jest aby przez okres 6 miesięcy po zabiegu nie eksponować blizny na promienie słoneczne.

Usuwanie znamion barwnikowych

Przed podjęciem leczenia znamion i zaburzeń barwnikowych konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Jeśli w obrębie znamienia barwnikowego pojawi się jakaś niepokojąca zmiana, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Odkładanie wizyty może tylko pogorszyć sytuację. Usuwanie znamion barwnikowych wymaga zachowania dużej ostrożności. Właściwa ocena zmian jest niezwykle trudna - wielką rolę odgrywa tu doświadczenie i wiedza lekarza. Większość znamion usuwana jest jedynie w celach kosmetycznych. Natomiast w przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia zalecane jest chirurgiczne usuwanie znamion brawnikowych i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany.

Każdą zmianę, która wzbudza nasze wątpliwości powinien sprawdzić lekarz dermatolog.

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

- pojawienie się znamienia powiększającego się i o cechach wyraźnie go odróżniających od pozostałych zmian
- asymetryczny i nieregularny kształt
- nierównomierne rozłożenie barwnika, zmiany koloru
- wielkość powyżej 0,5 cm
- niewielkie nacieczenie podstawy, obwódka zapalna
- swędzące znamię
- pojawiające się krwawienie bez uprzedniego urazu