fbpx

Czym zajmuje się laryngolog i kiedy należy się do niego zgłosić?

laryngologChoroby uszu, nosa, gardła i krtani często sprawiają dokuczliwy ból i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoby borykające się z tego typu problemami zdrowotnymi zwykle szukają ratunku u laryngologa. Jakie są najpopularniejsze zabiegi laryngologiczne? W jaki sposób przygotować się do wizyty u tego lekarza specjalisty?

 Czym zajmuje się laryngolog?

W medycynie istnieje podział na laryngologię dziecięcą oraz laryngologię dla dorosłych. Laryngolog (otolaryngolog) zajmuje się przede wszystkim leczeniem schorzeń związanych z narządami głowy oraz szyi: krtani, gardła, przełyku, tchawicy, zatok, uszu, a także nosa. Obszarami jego zainteresowań są często: chrapanie, zaburzenia słuchu, węchu, równowagi oraz smaku. Lekarz ten bada i diagnozuje również procesy chorobowe toczące się w tchawicy i oskrzelach. W zależności od danej przypadłości może on zalecić pacjentowi leczenie farmakologiczne lub zabiegowe. Wiele osób zastanawia się, jakie są najczęściej wykonywane zabiegi laryngologiczne?

Najpopularniejsze zabiegi laryngologiczne

Jednym z najczęstszych zabiegów, jaki wykonują laryngolodzy jest podcinanie wędzidełka. Pacjenci odwiedzający gabinet laryngologiczny bardzo często są poddawani płukaniu zatok, płukaniu uszu (w celu pozbycia się nadmiaru woskowiny), a także usuwaniu tkwiącego w nosie lub uchu ciała obcego.

Z jakimi objawami należy zwrócić się do laryngologa?

Jakie objawy powinny skłonić nas do odwiedzin tego specjalisty? Wizyta u laryngologa jest z pewnością wskazana jeśli cierpimy na nawracające anginy, długotrwałą chrypkę, stany zapalne zatok, mamy częste krwotoki z nosa, przewlekły katar, problemy ze słuchem (w tym także tzw. szumy uszne), zaburzenia równowagi, połykania lub problemy z migdałkami.

Jak przygotować się do wizyty u laryngologa?

Odwiedzając gabinet laryngologiczny musimy pamiętać o zabraniu dotychczasowej dokumentacji medycznej (m.in. zabrać ze sobą aktualne badania laboratoryjne i obrazowe takie jak RTG, USG wykonane do 6 miesięcy wstecz).

Na podstawowe badanie laryngologiczne składa się wstępny wywiad z pacjentem, badanie zewnętrzne ucha oraz badanie wewnętrzne przewodu słuchowego, badanie jamy nosowej, jamy ustnej, gardła, krtani oraz węzłów chłonnych. Przed wizytą warto więc dobrze wyczyścić uszy, aby zalegająca woskowina nie przeszkadzała lekarzowi w przeprowadzaniu standardowej procedury badania.

Ile kosztuje konsultacja laryngologiczna?

Prywatna wizyta u laryngologa to w zależności od miasta, typu wykonywanego badania i doświadczenia danego specjalisty koszt od 80 do 200 złotych. Przykładowo w Krakowie średnia cena za konsultację laryngologiczną wynosi około 120-140 złotych.

Cierpisz na choroby uszu, gardła lub krtani? Zapraszamy serdecznie do odwiedzin naszego krakowskiego Centrum Medycznego NOWOMED na Ruczaju. Zatrudniamy najlepszych laryngologów z ogromną wiedzą i doświadczeniem, którzy wykonują swoją pracę z pasją i 100% zaangażowaniem.