Zamykanie naczynek Kraków – laser naczyniowy VariLite Iridex – NOWOMED
Zabieg zamykania naczynek przeprowadzamy laserem Varilite Iridex – zdobywcy Perły Dermatologii Estetycznej 2012. System Varilite firmy Iridex (USA) posiada certyfikaty FDA i CE potwierdzające jego bezpieczeństwo oraz wysoką skuteczność w terapii wielu schorzeń naczyniopochodnych m. in.: przebarwień, zmian rumieniowych, trądziku różowatego.
Zadaniem lasera w zabiegu zamykania naczynek jest emisja wiązki energii przechodzącej przez warstwę tkanki skórnej na określoną głębokość i pochłanianej wybiórczo przez barwnik czerwonych ciałek krwi - hemoglobinę . Rozpad czerwonych krwinek (selektywna termoliza) powoduje zaciśnięcie i zniszczenie naczynka krwionośnego które następnie w trakcie normalnych procesów metabolicznych zostaje wchłonięte przez otaczające je tkanki.
Leczenie rozległych i głębokich zmian naczyniowych wymaga serii zabiegów.
Zmiany naczyniowe mogą być związane z nadmiernie poszerzonymi naczyniami tętniczymi (prześwitujące przez skórę jako czerwone „pajączki” - teleangiektazje) lub nadmiernie poszerzonymi naczyniami żylnymi (prześwitujące przez skórę na niebiesko - wenulektazje). Mogą to być pojedyncze naczynia lub ich skupiska, ponadto ich średnica oraz głębokość położenia w tkance skórnej mogą być różne co decyduje o stopniu ich widoczności. Pojedyncze, drobne naczynka można usunąć podczas jednorazowego zabiegu.
Leczenie rozległych i głębokich zmian naczyniowych wymaga serii zabiegów. Podczas naświetlania skóry światłem lasera odczuwalne może być delikatne pieczenie lub szczypanie, dlatego u osób szczególnie wrażliwych możliwe jest zastosowanie znieczulenia. Po zabiegu na skórze może utrzymywać się lekki obrzęk i rumień, przy czym objawy te są różnie nasilone u różnych osób i zależą od wrażliwości skóry. Jeżeli wystąpią, utrzymują się 2-3 dni, a następnie ustępują bez śladu. Podczas tego okresu zaleca się stosować zalecane przez dermatologa preparaty zmniejszające stan zapalny.
Laserowe zamykanie naczynek
Laser Varilite Iridex wytwarza wiązkę zieloną o długości fali 532 nm oraz wiązkę podczerwoną 940 nm, pozwalając dobrać optymalne parametry zabiegowe w zależności od wskazań klinicznych:
- wiązka światła zielonego 532 nm jest wykorzystywana przy zamykaniu naczynek o mniejszej średnicy i położonych bliżej powierzchni skóry (m. in. teleangiektazje na twarzy)
- wiązka światła podczerwonego 940 nm jest wykorzystywana przy zamykaniu naczynek o większej średnicy i położonych w głębszych warstwach skóry (m. in. wenulektazje na nogach)
Laserowe usuwanie zmian naczyniowych to zabieg, który odbywa się przy zastosowaniu lasera z końcówką skanującą ScanLiteXP i zintegrowanym systemem chłodzenia. Dzięki takiemu połączeniu, zmiany rumieniowe/przebarwienia są naświetlane na obszarze 2.0x3.0cm, a jednocześnie system chłodzenia w znacznym stopniu zmniejsza odczucie dyskomfortu.
Przed zabiegiem zamykania naczynek niezbędna jest konsultacja doświadczonego dermatologa, który ustali program postępowania w zależności od stanu skóry i rodzaju oraz stopnia natężenia zmian naczyniowych. Przeciwwskazaniami do zabiegu laserowego zamykania naczynek są m. in.: zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi, aktywne infekcje skóry, opryszczka, ciąża, fotoalergia, świeża opalenizna.