Testy alergiczne i odczulanie: NOWOMED Kraków
Testy alergiczne w naszym Centrum Medycznym wykonywane są przez doświadczony personel medyczny, pracowników Kliniki Alergii i Immunologii Kraków Skawińska. Testy alergiczne są nieodzownym narzędziem dla alergologa umożliwiającym precyzyjne zdiagnozowanie alergii i umożliwienie późniejszej skutecznej terapii.
Rodzaje testów alergicznych, które przeprowadzamy:
- testy alergiczne skórne płatkowe (naskórkowe) - nie wykonujemy do odwołania! - służą do diagnostyki alergii kontaktowej - specjalne plastry nasączone alergenem naklejane są na skórę pleców, która nie może być zmieniona chorobowo, po upływie ok. 48 godzin są one odklejane i alergolog analizuje widoczne zmiany (często praktykuje się odczytywanie powtórne po upływie 72 godzin - dlatego w naszym Centrum w Krakowie testy alergiczne płatkowe zakładane są w poniedziałki i we wtorki). Testy alergiczne naskórkowe diagnozują uczulenia na substancje chemiczne, detergenty, metale, materiały stomatologiczne, kosmetyki i inne.
- testy alergiczne skórne punktowe - polegają na delikatnym nakłuciu skóry pleców lub przedramienia poprzez kroplę preparatu z określonym alergenem, po upływie pewnego czasu (ok. 15 min) sprawdza się stopień reakcji na alergen widoczny w postaci zaczerwienienia wokół nakłucia. Testy alergiczne punktowe wykonywane są najczęściej w celu diagnostyki alergii na alergeny wziewne (np. pyłki roślin, roztocza, pleśnie). Wykonuje się je na niezmienionej chorobowo skórze
- testy alergiczne z krwi – umożliwiają wykrycie we krwi swoistych immunoglobulin E (IgE) odpowiedzialnych za reakcję alergiczną na konkretny alergen, ich zaletą jest dokładność, brak konieczności odstawienia przed ich wykonaniem leków antyhistaminowych. Ponadto test na alergię z krwi u dzieci (również niemowląt) daje możliwość wykrycia alergenów, w przeciwieństwie do testów skórnych, których nie można przeprowadzać u maluchów. Test alergiczny z krwi wykonuje się przed ewentualnym odczulaniem.
Także zwyczajne badania morfologiczne krwi ułatwiają zdiagnozowanie alergii w przypadku podwyższonej ilości białych ciałek krwi - limfocytów kwasochłonnych tzw. eozynofili – bez wskazania jednak ewentualnego alergenu.
Nie wykonuje się testów alergicznych podczas zaostrzenia choroby oraz u dzieci do lat 3, ok 2 tygodnie przed testami skórnymi należy odstawić przyjmowanie leków przeciwalergicznych. Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu w naszej poradni alergologicznej w Krakowie celem wykonania testów alergicznych.
Odczulanie – na czym polega?
Odczulanie czyli immunoterapia swoista – jest najskuteczniejszą formą leczenia alergii i jedyną metodą terapii zwalczającą przyczyny choroby, a nie tylko jej objawy. Decyzję o zastosowania zabiegu odczulania podejmuje lekarz alergolog - na podstawie wyników testów alergologicznych i dodatkowych badań laboratoryjnych, które jednoznacznie wskażą antygen bądź antygeny odpowiedzialne za objawy alergii. U osób uczulonych na wiele alergenów skuteczność szczepionek jest niższa – dlatego przyjmuje się, że można maksymalnie odczulać 2-3 alergeny.
Metody odczulania
Obecnie w odczulaniu stosuje się dwa rodzaje szczepionek – podskórne i podjęzykowe. Pierwsza metoda tj. szczepionki podskórne przynoszą zdecydowanie lepsze efekty – jednak w tym przypadku konieczne są regularne wizyty w gabinecie zabiegowym poradni alergologicznej. Pacjenci powinni pozostać w poradni przez około 30 min. po każdorazowym szczepieniu, w związku z ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznej – czyli gwałtownej reakcji organizmu na alergen podany w szczepionce, której zapobiec może personel medyczny. Natomiast odczulanie podjęzykowe stosowane jest sporadycznie, najczęściej u osób, które źle znoszą iniekcje. O długości terapii decyduje alergolog – zazwyczaj odczulanie trwa od 3 do 5 lat.
Czy odczulanie jest skuteczne?
Immunoterapia swoista (odczulanie) najlepsze efekty przynosi u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, pyłki roślin i roztocza, nie stosuje się jej u osób uczulonych na alergeny pokarmowe czy kontaktowe. Lepiej rokują też osoby młodsze - odczulanie dzieci daje wysoce zadowalające rezultaty. Odczulanie na alergeny pojawiające się sezonowo (np. pyłki roślin) zaczyna się odpowiednio wcześnie tak, aby dojść do dawki optymalnej przed okresem pylenia; na „niesezonowe" alergeny odczulać można przez okrągły rok. Sukces tej metody jest zależny nie tylko od doświadczenia alergologa, ale w dużej mierze zależy też od współpracy pacjenta – wymaga regularnego przestrzegania terminów wizyt, przedwczesne przerwanie terapii prowadzi do nawrotu objawów alergii.
Odczulanie - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do immunoterapii swoistej są niektóre choroby (immunologiczne, psychiczne, infekcje i inne), wiek chorego (poniżej 5-ciu i powyżej 50-ciu lat), ciąża, uczulenie na wiele alergenów z różnych grup, brak współpracy ze strony pacjenta i inne szczegółowe ustalone przez alergologa.
Zapraszamy do naszej poradni alergologicznej w Krakowie, gdzie doświadczeni lekarze pomogą Państwu wygrać walkę z alergią i powrócić do normalnego funkcjonowania.