fbpx

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku Kraków: Centrum Medyczne NOWOMED

Trądzik - jakie są jego przyczyny?

trądzik kraków

Trądzik jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dermatologa, dlatego leczenie trądziku czy usuwanie blizn potrądzikowych, to codzienność w gabinetach poradni dermatologicznej NOWOMED Kraków Ruczaj. Trądzik jest schorzeniem złożonym, to właściwie nie jedna choroba, ale cały zespół różnorakich zmian skórnych. Najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych i nastolatków to:

- nadmierna produkcja sebum (łoju) przez gruczoły łojowe, szczególnie widoczna w okresie dojrzewania
- hiperkeratoza czyli nadmierne rogowacenie komórek ujścia mieszka włosowego kończące się powstawaniem zatoru blokującego wydzielanie się łoju na powierzchnię skóry
- namnażanie się bakterii - szczególnie Propionibacteruim acnes, które w tak zmienionym otoczeniu znajdują doskonałe warunki do rozwoju
Za nasilanie się objawów trądziku może być odpowiedzialna też niewłaściwa dieta (np. ostre, tłuste potrawy, nadmiar słodyczy, papierosy czy alkohol)

nadmierne opalanie się, stres czy niewłaściwe kosmetyki. Żeby efekt leczenia trądziku był skuteczny i długotrwały, konieczne jest właściwe postawienie diagnozy tj. określenie pierwotnej przyczyny trądziku i wybór odpowiedniej metody leczenia, dlatego podstawą sukcesu jest doświadczenie lekarza dermatologa.
Efektem zmian chorobowych jest pojawienie się na powierzchni skóry niechcianych wągrów, zaskórników, pryszczy czy krost – jest ich najwięcej w miejscach gdzie jest największe zagęszczenie gruczołów łojowych (twarz, plecy, dekolt). Leczenie trądziku powinno zacząć się możliwie jak najwcześniej gdyż odwlekanie może zakończyć się pozostawieniem trwałych blizn i przebarwień. Nie należy samemu wyciskać pryszczy – o ewentualnych zabiegach oczyszczania powinien decydować specjalista dermatolog, który ustala warunki leczenia oraz użycie odpowiedniego sprzętu medycznego (np. decyduje się na laserowe leczenie trądziku).

Rodzaje trądziku

Lekarze dermatolodzy wyróżniają kilkanaście odmian trądziku - każdy jest odmienną chorobą i wymaga innych metod leczenia – najczęściej spotykany jest trądzik młodzieńczy oraz trądzik różowaty.

Trądzik młodzieńczy ma podłoże hormonalne i boryka się z nim ok 70-80% populacji w wieku dojrzewania. Androgeny, których poziom wzrasta u obu płci w okresie dorastania, działają stymulująco na gruczoły łojowe i potowe - stąd nadmierna potliwość, przetłuszczające się włosy i trądzik właśnie w tym wieku. Trądzik młodzieńczy zazwyczaj mija samoistnie po okresie dojrzewania w momencie gdy poziom hormonów ulega unormowaniu. Jednak zaniedbywanie go i nieleczenie może pozostawić trwałe, nieestetyczne blizny na całe życie. W Centrum Medycznym NOWOMED Kraków Ruczaj - usuwanie blizn potrądzikowych jest jednym z cześciej wykonywanych zabiegów medycznych.

Trądzik różowaty jest odmiennym i poważniejszym schorzeniem występującym zazwyczaj w wieku średnim, częściej u kobiet jak u mężczyzn. Jest związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem drobnych naczyń krwionośnych w skórze, czego efektem jest pojawienie się czerwonawych i swędzących wykwitów które w skrajnych przypadkach mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Jak wyleczyć trądzik?

Wiele osób zmagających się z trądzikiem zastanawia się, jak przebiega proces jego leczenia? Wraz z postępem medycyny pojawiły się nowe, skuteczniejsze metody leczenia trądziku i to zarówno jego lżejszych, jak i cięższych odmian. Mamy do dyspozycji nowoczesne leki, preparaty i sprzęt, który pozwala na laserowe leczenie trądziku. Wykonujemy również bardzo skuteczne peelingi chemiczne na trądzik młodzieńczy i inne jego odmiany, które pozwalają zapomnieć o tym przykrym schorzeniu. Jednak w dalszym ciągu pozbycie się trądziku jest procesem długofalowym, wymaga wytrwałości ze strony pacjenta oraz zindywidualizowanej terapii nakreślonej przez lekarza dermatologa. Dlatego nieodzowna jest konsultacja doświadczonego specjalisty, który ustali metodę leczenia i będzie monitorował oraz odpowiednio reagował w trakcie terapii. Poza typowym leczeniem farmakologicznym dermatolodzy naszego Centrum sięgają też po zabiegi wspomagające, jak peelingi medyczne czy laserowe usuwanie trądziku lub blizn po trądziku. Szybko rozpoczęta kuracja daje większe szanse powodzenia leczenia trądziku.

UWAGA: decyzję odnośnie metody leczenia trądziku podejmuje wyłącznie specjalista dermatolog Centrum Medycznego NOWOMED Kraków Ruczaj. 

Zobacz jakie są ceny naszych usług...

Sprawdź gdzie możesz wyleczyć trądzik...